עיצוב חדר האמבטיה
מה חדש | עיצוב פנים

עיצוב רטוב: שישה טיפים לעיצוב חדר האמבטיה בביתכם

מעמדו של חדר האמבטיה בבית השתנה הרבה בשנים האחרונות, הן אצל המעצבים והאדריכלים והן אצל בעלי הבתים. אם בעבר חדר האמבטיה נתפס כפונקציונאלי בעיקרו, היום נתפס חדר האמבטיה גם כחלל המאפשר הזדמנות לרגיעה ומקום מפלט מלחצי היומיום. כיצד ניתן לשלב בין הצרכים המנוגדים הללו? הנה שישה טיפים שיעזרו לכם ליצור את האיזון המנצח בחדר האמבטיה.

חדר אמבטיה בסגנון כפרי

חדר אמבטיה מעוצב בסגנון כפרי מסורתי, מתוך גלריית חדרי רחצה של אבן קיסר

1. להבין מה אנחנו צריכים (ורוצים)

הבנת הצרכים של בני הבית היא נקודת מפתח קריטית בתהליך עיצוב חדרי אמבטיה. אנשים רבים מדלגים באלגנטיות על שלב זה, או כלל לא מודעים אליו. שלב הגדרת הצרכים ותיאום הציפיות לקראת הפרויקט – בין אם תבצעו אותו בינכם לבין עצמכם ובין אם בעבודה עם מעצב הפנים – הוא שלב חשוב מאוד בהתוויה של תוכניות העיצוב.

על מנת להגדיר את הצרכים הצפויים שלכם מחדר האמבטיה שאלו את עצמכם כמה שאלות:

 • האם אתם נוהגים יותר לעשות אמבטיות קצף ארוכות או דווקא מקלחות זריזות?
 • האם חדר האמבטיה הוא חלק מיחידת ההורים או שמא הוא משותף גם לילדים?
 • האם את התארגנויות הבוקר אתם מבצעים בחדר זה?
 • האם החדר משמש גם לכביסות ואחסון?

 כל הבירורים המוקדמים הללו יעזרו לכם להבין כמה שטח נדרש לטובת החדר, האם כדאי לפצל אותו לשירותים וחדר רחצה על מנת לחסוך זמן יקר בבוקר ועוד. התכנון המוקדם הזה הוא שיהפוך באופן מרבי את תהליך העיצוב למדויק ככל האפשר.

2. לבחור את הסגנון

בחירה של סגנון עיצוב כבר בתחילת התהליך תאפשר ליצור סיפור מסגרת שלאורו תוכלו לבסס את כל החלטות העיצוריות – החל מחומרי הגלם ועד הפרטים הקטנים ביותר כגון ידיות הארונות. סגנון עיצובי מאפשר ליצור מראה קוהרנטי, עם מסר ברור ונעים לעין. כמו כן הוא עוזר לכם כבעלי הבית ושותפים בתהליך העיצוב להתמקד בבחירות ולא להתפזר לכל הכיוונים.

בחירת הסגנון בוודאי תושפע גם מטעמכם האישי וגם מהקו העיצובי של יתר חדרי הבית. יש כמה סגנונות ברורים ומבוהקים בעולם העיצוב שאפשר לשאוב מהם השראה על מנת לתת סיפור מסגרת קונספטואלי לחדר האמבטיה החדש בביתכם:

 • סגנון עיצוב מודרני: לדוגמה – ריהוט מתכת עם קווים נקיים ללא פרטים דקורטיביים.
 • סגנון קלאסי אורבאני: לדוגמה – צבעוניות מינימליסטית.
 • סגנון כפרי: לדוגמה – שילוב הגוונים של שמנת וצבעי פסטל עם טקסטילים מודפסים ומעוטרים.

חדר אמבטיה מודרני

עיצוב חדר אמבטיה מודרני – מתוך גלריית חדרי אמבטיה של אבן קיסר

 3. זהירות עם הטרנדים

טרנדים, בניגוד לסגנון עיצוב, מהווים מעין ביטוי למגמה אופנתית ששולטת ברגע נתון ונכונה לאותה תקופה בהם הם מתקיימים. זו הסיבה שכדאי להיות מאוד זהירים בשילוב טרנדים עכשוויים כאלמנטים קבועים בחדר האמבטיה שלכם. חיפוי קיר בגוון ירוק תפוח או ריצוף שיש בדוגמת אריחים עתיקים יכול להיראות לכם הפריט הכי עדכני היום – אך מה תחשבו עליו עוד שנתיים? אם חשוב לכם להישאר מעודכנים, מומלץ לשלב את הפריטים האופנתיים כאלמנטים שקל להוסיף ולהסיר כגון טקסטיל, תמונות, אביזרי נוי וכדומה.

4. להתאים את הצבעים

 לאחר הבנת הצרכים ובחירת הסגנון העיצובי כסיפור מסגרת, צריך לבחור את הצבעים שבהם יעשה שימוש בעיצוב חדר האמבטיה .

מומלץ לייצר סכמה כללית שתהייה מורכבת מכמה צבעים אהובים וזו הסכמה שתלווה את כל תהליך העיצוב – קבוצת גוונים שמתכתבים זה עם זה ומשתלבים זה עם זה שעליהם יתבסס העיצוב ובחירת הפריטים. כדי לבחור את הקבוצה הנכונה, מומלץ ליצור כמה וריאציות על קבוצות של צבעים ושל מרקמים על מנת לאפשר לעין להתנסות ולבחור את השילוב הנכון ביותר עבורכם. קחו דוגמאות של חומרים בצבעים שונים מספקים והניחו אותם בחלל המיועד, בדקן מרקמים והתייעצו עם אנשים שאתם סומכים על טעמם.

5. האור הוא חלק מהעיצוב

תאורה היא אלמנט עיצובי לכל דבר ועניין; עיצוב התאורה איננו מתמצה בבחירה של האובייקטים המאירים אלא כולל גם – ואולי בעיקר – את התכנון של כמות הגופים, הטכנולוגיה שלהם והמיצוב שלהם בחלל.

בדומה לציור שמן שעשוי שכבות בכדי לייצר אשליה של עומק בחלל, כך תאורה בעיצוב פנים היא כלי ביד המעצב ליצירה של אווירה. תאורה מקצועית ונכונה היא תאורה שמורכבת שכבות ובכך מייצרת עומק ועניין.

ישנם כמה סוגי תאורה עיקריים שמומלץ לשלב:

 • תאורת עבודה: אותה מומלץ להציב מעל המראה והיא עוזרת בעיקר בתהליך בגילוח והאיפור. התאורה הזו תהייה לבנה וניטרלית ככל הניתן.
 • תאורת אווירה: תאורה חמה, רכה ועדינה שיכולה להיות מורכבת מספוטים או מפסי תאורה.
 • תאורת לילה: תאורת לד זולה וחלשה שיכולה להאיר במשך כל הלילה את החדר לכל המקריים בהם רוצים להשתמש בשירותים בהלך הלילה (כך גם תימנעו ממעידות ותאונות לא רצויות שנגרמות בחושך, בקימה לשירותים באמצע הלילה).

6. להקפיד על חומרי הגלם

ישנם שלושה מרכיבים מרכזים בעיצוב חדרי אמבטיה: ריצוף, אביזרים וארונות אחסון. אלו גם כנראה יהיו ההוצאות המשמעותיות ביותר בתהליך מלבד אינסטלציה.

 • ריצוף: בבחירה של ריצוף חדר האמבטיה חשוב להתחשב בכך שאזור הרחצה באופן טבעי חשוף לכמות גדולה לרטיבות ולחות, וכתוצאה מכך לבלייה קשה. לכן מעל לכל חשוב לבחור ריצוף עמיד מאוד ואיכותי, וכמו כן למצוא איש מקצוע מנוסה שיעשה את עבודת ההרכבה והאיטום כהלכתה.

  חיפוי קיר של אבן קיסר

חיפוי קיר טקסטואלי של אבן קיסר, מתוך אתר אבן קיסר

 • ארונות אחסון: לעולם האחסון באמבטיה יש קשת רחבה מאוד של פתרונות מעוצבים מכל החומרים שיש בתעשיית עיצוב המוצרים. מעבר לשיקולים הכלכליים והעיצובים גם כן חשוב להקפיד שהחומרים מהם עשויים הארונות יהיו עמידים לתנאי לחות, אבנית, ובלייה, משום שחדר האמבטיה חשוף לתנועה מתמדת של בני הבית ואורחיו.
 • אביזרים: לחשוב גם על נוחות וגם על עיצוב. להקפיד על חומרים איכותיים וטכנולוגיה פשוטה, יעילה ואמינה.

עיצוב חדר האמבטיה הוא עיצוב שיש לו כללים משלו אך הוא גם צריך להיות מבוסס על הכללים הנכונים לכל עבודת עיצוב. הקפדה על הפרטים הקטנים מבלי לאבד את התמונה הגדולה יכולה להבטיח לכם חדר אמבטיה שהינו גם יעיל, גם איכותי וגם כזה שמעניק חוויה אסתטית ונעימה לכל מי שנכנס אליו (ואולי כבר לא רוצה לצאת.)

.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.