ילדים בגינה
מה חדש

גן עדן של ילדות

הם קטנים, מתפעלים ותמימים.

הם צריכים אוויר צח, ירק, חמימות, הגנה וחוויות.

הם הילדים שלנו ואנחנו דואגים להם ורוצים לתת להם את חלום הילדות הישראלית – משחקים בגינה. וזה כל-כך פשוט, לא להאמין. הנה כמה רעיונות.
.

 

" הארגז היה על הדשא, בין שני שיחים בצל. ליעל היה בית"…

ודאי זיהיתם את הציטוט מספר ילדים קלאסי "הבית של יעל", אחד מהספרים שמדברים אל כל ילד ישראלי ללא יוצא מן הכלל. משחקים על הדשא בצל, הם הקלאסיקה של הילדות הישראלית, בין אם גדלתם בקיבוץ בין אם ילדותכם עברה עליכם בין מגרשים ובתים של עיר גדולה.

חשוב לכם שגם הילדים שלכם יזכו לכיף של לנסות להתחמק מהממטרה, למצוא מחסה במשחק "מחבואים" בתוך ירק הרענן או לשתות מיץ פטל בכוסות גבוהים (זוכרים? עוד ספר ילדים אלמותי…) על "שולחן" מגזע עץ כרות, כמו בתמונה. בסופו של דבר, כל מה שהם צריכים זה דשא וצל, וכמה כפות ומזלף עם מים. אם אין לכם צל טבעי מהעצים, היום ניתן למצוא מגוון פתרונות הצללה לכל כיס, שישתלבו נהדר בסביבה ויגנו על הגננים הקטנטנים מהשמש האכזרית.
.

 

מקום לשתול, מקום שעוד לא מכוסה ולא נכבש על ידי ההורים – הוא מקום לחופש, לסודות ולהרפתקאה. חלקה לא שתולה יכולה להיות מקום לחוויות רבות: אפשר לזרוע בה זרעים או להטמין באדמה "אוצר".

הילדים נהנים לחפור באדמה הרבה יותר מאשר ממשחק שגרתי בארגז חול משעמם, וזה גם נהדר למוטוריקה. אז אם עוד לא הספקתם לטפח את כל הגינה, אין דבר: תנו להם חלקה קטנה שתהיה באחריותם! תנו להם להחליט מה יעשו בה ומתי, למדו אותה לעדור ולחפור גומות ולשתול צמחים. אין יותר כיף מזה.

.

 

אם אין לכן גינה גדולה אלא רק מרפסת, ואתם חושבים שאי אפשר להפוך אותה לגן עדן לילדים ורק משתמשים בה כמחסן לכל מיני גרוטאות – אתם טועים טעות מרה. אפשר לשתול גן פיות שלם באדנית!

הדק ופרגולת העץ מעניקים המון יופי, חמימות וביתיות למרפסת הכי צנועה. העץ יכול להשתלב באבן ובצמחייה בצורה מושלמת שמוכרת לנו מהבתים באירופה. הטיפול במשטחי עץ אינו קשה, אם כי כדאי להגן עליהם מפגעי מזג האוויר במריחת חומרים או צבעים מיוחדים לעץ. ובאדנית עץ אפשר לברוא אגדה.

.

 

עבור ילדים קטנים כל שיח וכל פיסת דשא הם מקום להרפתקה נהדרת. תמכו ביכולת שלהם להתפעל, לחוות ולקבל גירויים שונים אם תטפחו את הגינה הקטנה שלכם עם חלוקי נחל, טוף, צדפים, חצץ ועציצים שונים, פורחים וריחניים. לכל אחד מהחומרים חן משלו, מגע משלו ויופי משלו. נסו אפשרויות שונות של שילוב. אפשר לצבוע חלק מחלוקי הנחל בצבעים עזים, ולהציב שבשבת צבעונית – אין גבול לדמיון.

רק אל תשכחו שאמנם גם הצמחים וגם הילדים אוהבים שמש, אבל על צאצאנו יש להגן ממנה בעזרת הצללה, בימי הקיץ וברוב ימי העונות האחרות. אם המרפסת מוגנת מהשמש על ידי פרגולה או גגון, שתלו בה צמחים שגם הם חובבי צל. אצלי, למשל, על אדן החלון שפונה לצד הצפוני ולכן כמעט ולא זוכה לשמש ישירה, פורחים בשמחה ובשגשוג רקפת וסיגליות אלפיות.

.

 

קסם בכל גודל: אי אפשר שלא להתפעל מארגז העץ הזה שהפך לארץ הפיות. זה יכול ממש להפוך לתחביב משפחתי עתיר דמיון. כל חפץ מיוחד שתמצאו, כל צמח קטן חדש יכולים להתווסף לארץ הפיות ולשמש את היצורים הקטנים והדמיוניים! והילדים שלכם זוכים לחוויה מדהימה בהשקעה ממש לא גדולה – בסך הכול ארגז עץ במרפסת מוצלת, פלוס קצת דמיון, טעם טוב ואהבה לאדמה.

טיפ מדליק: תנו לילדים מדי פעם למצוא בעציץ "אוצר" או "מתנה של פיות" – כמו חרוז זכוכית גדול שהנחתם שם בלילה, בלי לומר מילה. הילדות שלהם עוברת מהר כל-כך, ועכשיו אתם עוד יכולים להעניק להם קצת קסם ולתת זיכרון שילווה אותם כל חייהם.

***

מוגש בחסות סוככי תבל – סוככים איכותיים מכל הסוגים ולמגוון תקציבים

 

Similar Posts