בית וגן - מהו פרי עץ הדעת?
גינה וגן | מה חדש

מהו פרי עץ הדעת?

פרי עץ הדעת הוא אחד מהפירות המפורסמים ביותר בעולם. אכילת הפרי המפורסם היא ללא ספק הארוחה הידועה ביותר בתולדות האדם ולצד הסעודה האחרונה של ישו זו הארוחה שצוירה הכי הרבה פעמים בתולדות האומנות. למרות שהתפוח הוא זה שקופץ לראש כאשר חושבים על פרי עץ הדעת, במסורת היהודית פירות אחרים מזוהים למעשה עם עץ הדעת והתפוח איננו מופיע ברשימה.

בתלמוד, במסכת ברכות, מובאות שלוש דעות מהו עץ הדעת. יש אומרים גפן. היין הוא הרי זה שגורם לאדם לנהוג אחרת מהרגיל ולעשות רע. יש אומרים תאנה, שהרי מיד לאחר שאדם וחווה אכלו מהעץ וגילו שהם עירומים הם התכסו בעלי תאנה. יש אומרים חיטה – אם כי היא איננה עץ כפי שאנחנו מגדירים אותו בימינו – כיוון שילדים לומדים לדבר רק לאחר שהם טועמים את טעמה של חיטה. דעה אחרת מופיעה במדרש שלפיה מדובר באתרוג כיוון שניתן לאכול גם את הפרי וגם את העץ עצמו (ולא ניכנס פה לדיון מדוע ואיך אפשר לאכול עץ אתרוג ולא עצים אחרים.) זיהוי אחר נרמז בסדר רב עמרם גאון: האגוז. יש הסבורים שזיהוי זה נובע מהסגולות מעוררות התשוקה שמייחסים לאגוזים. אם אדם וחווה גילו את נפלאות המין לאחר האכילה מעץ הדעת, הרי שוודאי היה מדובר בפרי מעורר תאווה, דהיינו האגוז.

באמנות הנוצרית עץ הדעת הוא כמעט תמיד עץ תפוחים. יש מי שחושב שהסיבה לכך היא ששמו הלטיני של עץ זה הוא Malus; גם המילה רע (Male) נגזרת מאותו שורש ולכן ייתכן שזו הסיבה שהעץ הזה נחשב כסיבה לכל הרוע הקיים בעולם. עם זאת ניתן אולי לשער שהשם הלטיני של העץ ניתן לו בעקבות הסיפורים שנקשרו אליו ושראו בו שורש כל רע. עם זאת, התפוח הוא גם זה שנפל, לפי המסורת המקובלת, על ראשו של אייזיק ניוטון וגרם לו להארה ולגילוי כוח המשיכה. הדבר רק מחזק את התפיסה של פרי זה כפרי עץ הדעת: הוא בהחלט הרחיב את דעתו של הפיזיקאי הדגול והביא לפריצת דרך משמעותית ולהרחבת הגבולות של הידע האנושי. האם יש הגדרה טובה יותר לפרי עץ הדעת?

כעת ניתן להערים תילי תילים של פרשנויות על הזיהויים השונים של פרי עץ הדעת. רבים עשו זאת לפנינו ולכן נוותר על הניסיון, נשאיר את הפרשנות המעמיקה לאחרים ונסתפק באכילת פירות גם מבלי לדעת אם הפרי שאותו אנחנו אוכלים אכלו אדם וחווה בגן העדן.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.