תכנון וחלוקה נכונה
מה חדש | שיפוץ ובנייה

רעיונות ליצירת פינות פונקציונאליות נוספות בדירה קטנה

מאמר מטעם חברת אורבונד לוחות גבס – מספקת פתרונות לכל סוגי מגוון היישומים בגבס לתעשיית הבנייה.

כשיש בית גדול, אפשר להקצות חדרים ספציפיים למטרות ייעודיות מלבד שינה או סלון. כשיש מספיק חדרים, אפשר להקצות חדר שישמש אך ורק כחדר עבודה, ליצור חדר משחקים לילדים, מזווה נפרד, חדר מולטימדיה או טלוויזיה, חדר ארונות או חדר שישמש כמחסן בתוך הדירה.

אבל מה עושים כשהדירה קטנה ומספר החדרים מצומצם? האם עלינו לוותר על פינת עבודה שקטה משלנו? או על חדר אחסון?

לאו דווקא. באמצעות חלוקה חכמה של החלל ניתן ליצור פינות פונקציונאליות ייעודיות בבית.

יצירת פינת עבודה

אנשים רבים ממקמים בלית ברירה את פינת העבודה ושולחן המחשב בסלון. הדבר יכול להיות בעייתי מבחינת רעש ומחסור בפרטיות – מי שעובד מול המחשב יתקשה להתרכז עקב הרעשים והקולות בבית ולנהל שיחות עבודה. שולחנות מחשב מתקפלים או כאלו שנכנסים לתוך ארון לא מהווים פתרון במקרה הזה, משום שהם אינם מסננים רעשים. שימוש במחיצות גבס לבניית חדרון או תא קטן בצמוד לאחת הקירות יכול לפתור את הבעיה. לחדרון כזה ניתן להתקין דלת שעוזרת בשמירה על השקט ומאפשרת להתרכז בעבודה.

יצירת אזור משחקים נפרד

בצורה דומה ניתן ליצור אזור קטן שישמש כחדר משחקים לילדים, בין אם על ידי סגירה של חלל ציבורי גדול ליצירת חדר או אפילו על ידי הקטנת חדר הילדים ויצירת אזור מופרד המוקצה אך ורק למשחקים. בצורה כזו הבלגן נשמר במתחם סגור (והתקנה של דלת גם מאפשרת להסתיר אותו מפני אורחים ומבקרים…). ניתן גם לתלות מדפים על הקיר הנוסף ליצירת מקומות אחסון נוספים. כך מתאפשר לילד גדול יותר לשחק באזור המשחקים מבלי להפריע לאח תינוק שישן בחדר.

קומת גלריה

חדרם של בני הנוער היום אינו משמש רק לשינה. בחדר הזה הם גם מארחים חברים, לומדים ועובדים מול המחשב. בארץ, תקופת המגורים בבית ההורים מתארכת עקב השירות הצבאי ומגיעה עד לגילאי ה-20 פלוס; על החדר לשרת מספר פונקציות. מה עושים אם החדר קטן וצר מלהכיל מיטה, שולחן כתיבה, שולחן מחשב, ארון ופינת ישיבה לאירוח?

אפשרות מעניינת ואף טרנדית למדי היא חלוקה של החדר לשניים על ידי בנייתה של קומת גלריה. ניתן ליצור מעין במה מוגבהת מגבס בחלק מהחדר, באמצעות לוחות גבס, ועליה למקם את המיטה ואזור השינה, עם סולם או מדרגות שיובילו אליו. מתחתיה ניתן למקם את אזור הלימוד או שולחן המחשב. הדבר מתאים במיוחד בדירות ישנות שבהן התקרות גבוהות.

בוידעם ומקומות אחסון

הנמכת תקרה באמצעות גבס מוכרת כפתרון להתקנת מזגן מרכזי והעברת כבלים וצנרת, אבל אין סיבה שלא להשתמש בה ליצירת מקום אחסון שהיה בעבר פופולארי ביותר בדירות בארץ – הבוידעם! אותו שטח שבו ניתן לשמור חפצים שיש בה צורך לעיתים רחוקות בלבד, כגון מזוודות, ארגזי מסמכים, שמיכות פוך בחורף וכדומה. חבל שלא להשתמש בשטח שמעל לראשנו שבדרך כלל אינו מנוצל.

בצורה דומה כדאי "לפתוח" את הראש, לחשוב מחוץ לקופסה ולזהות בבית חללים – גם אם קטנים – שניתן "לסגור" באמצעות מחיצות גבס ובכך להפוך אותם לחללי אחסון שמשמשים לצרכים שונים, כגון תלייה של מעילים, אחסון שואב אבק, מקום לתיקים, מקום למטאטאים ומגבים ועוד.

קירות ולוחות גבס מאפשרים לממש את כל הרעיונות האלו ליצירת פינות ייעודיות נוספות בדירה, ועוד רעיונות רבים נוספים. לשימוש בגבס יש יתרונות רבים – העלות נמוכה, ההתקנה קלה, ניתן לבנות על ריצוף קיים וניתן לפרק כאשר הצרכים משתנים. אל תהססו ואל תוותרו על הנוחות והפונקציונליות – אלו פרויקטים שבהחלט כדאי להיכנס אליהם.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.