מה חדש | עיצוב פנים | עשה זאת בעצמך

המדריך לצייד-לקט חלק ב': איך לחיות בחינם, או כמעט

בחלק הראשון של המדריך לצייד-לקט הסברתי מעט את המושג הזה וסיפרתי מה גרם לי לנסות להיות צייד-לקט. בשורות הבאות אני אפרט כמה מדרכי הפעולה של הצייד-לקט. חשוב לדעת שלא חייבים להיות צייד-לקט טהור; גם האדם מן הישוב יכול למצוא טיפים מועילים בשורות הבאות שיעזרו לו לחסוך כסף. כל מי שצריך לרהט דירה חדשה יוכל להיעזר בשורות הבאות – בין אם הוא מבצע רילוקיישן מארץ לארץ, נאלץ לעזוב בית בגלל בעיות משפחתיות או שהוא סובל ממחסור זמני או קבוע במזומנים.

לפקוח עיניים

הכלל הראשון של הצייד-לקט: היה ערני ומוכן. כל מי שרק יפקח עיניים ויסתכל מסביבו יגלה פתאום שאנשים זורקים דברים שמקומם לא בפח האשפה אלא בבית. כאשר אתם נוסעים במכונית או הולכים ברגל ברחבות העיר הביטו מסביבכם. לפתע תתחילו לגלות רהיטים נטושים שניתן להשתמש בהם. שימו לב למודעות על מכירות חיסול ועל חפצים למסירה, על שוקים אלטרנטיביים ועל קורסים ל"עשה זאת בעצמך" ולגידול יקרות בבית. כמו שנראה בהמשך אלה הם הכלים שבהם משתמש הצייד-לקט.

אזורי צייד ולקט

ישנם מקומות ששווה לבדוק אותם מפעם לפעם כדי לגלות הזדמנויות ומציאות. אצלנו בישוב, לדוגמה, יש את מרכז המיחזור שאליו אנשים מביאים את כל מה שלא נכנס לפח הזבל שליד הבית. מקומות כאלה שהם מקום ריכוז לאשפה הם גם מקומות ריכוז לחפצים שאנשים כבר לא צריכים. את הספה בתמונה הבאה מצאנו במרכז המסחור של הישוב שלנו. (התמונה שעל הקיר נמצאה זרוקה ברחוב והשולחן נאסף ברחוב אחר, הכרית נקנתה בשוק פשפשים, הטלפון הנייד מהעבודה והעיתון נרכש בכסף מלא.)

סלון של צייד לקט

ישובים עשירים יותר הם כר פורה מוצלח יותר לצייד-לקט. אנשים שיש להם הרבה מדי הם גם אנשים שרוצים כל הזמן עוד. כדאי לנצל את העובדה שהם צורכים יותר מדי וזורקים דברים שיכולים לשמש אותנו. הבעיה עם מרכזי מיחזור בישובים אמידים היא שאתם לא היחידים שחושבים על זה. על פי רוב יש אנשים נוספים שבאים לשם ומתחרים איתכם על ההיצע. מי שיכול ישתדל לעבור במרכז המיחזור כמה פעמים בשבוע כדי להקדים את המתחרים.

עונת הצייד

חשוב גם לדעת שיש עונות טובות יותר לצייד-לקט. באביב, העונה שמסביב לפסח, אנשים נוטים לרוקן את הבית וזו הזדמנות טובה למצוא מציאות. גם בקיץ, כשאנשים משפצים בתים, יש יותר היצע. בעונות הללו כדאי להיות ערניים יותר ולבצע בדיקות יותר תכופות באזורי הצייד והלקט.

האינטרנט לשירות הלקט

האינטרנט ששינה את חיינו מהווה גם כלי יעיל בשירותו של הצייד-לקט. האתר המפורסם ביותר והיעיל ביותר הוא "אגורה". באתר הזה אנשים מציעים למסירה חפצים שהם לא זקוקים להם. למשל טלביזיה, כמו שניתן לראות בתמונה הבאה. (המעמד של הטלביזיה נלקח ממחסן שבו הוא ננטש, המעמד לדיסקים נמצא ברחוב ליד בית בשיפוצים.)

מי שמחפש, מוצא

אנחנו מצאנו גם תנור אפיה ומקרר באתר הזה. המגבלה הגדולה שיש לצייד-לקט בעניין הזה היא בעיית ההובלה. טלביזיה אפשר אמנם להוביל במכונית אבל מקרר זו בעיה והדבר נכון גם לגבי ארונות גדולים וכן הלאה. לפעמים אין ברירה וצריך לשכור רכב הובלות אלא אם כן אתם מכירים מישהו שיכול לעזור לכם בעניין. על כך עוד ארחיב כשאדבר על רשתות חברתיות (אמיתיות, לא וירטואליות.)

שווקים אלטרנטיביים

מקור נוסף לחפצים הוא בשווקים אלטרנטיביים שמתקיימים מדי פעם במקומות שונים. בסרטון הבא תוכלו לראות דוגמה לכך – מסיבת החלפות (אתם יכולים לקפוץ לדקה 1:01):מסיבות או שווקים כאלה מתקיימים בכל מיני מקומות בארץ ומאפשרים לכם גם לעזור לאחרים, גם להיפטר ממה שאתם לא צריכים וגם למצוא את מה שאתם זקוקים לו.

בפעם הבאה אדבר קצת על מרכיבים נוספים בעולמו של הצייד-לקט: גידול אוכל, קשרים וקהילה.

***

מוגש בחסות  TDY שירותי שילוח בינלאומי בע"מ – מהחברות הוותיקות והמנוסות ביותר בישראל בתחום השילוח הבינלאומי.

שילוח בינלאומי

Similar Posts