מה חדש | עיצוב פנים | עשה זאת בעצמך

מתחילים מחדש

אז החלטתם להתגרש.

הוחלט שאבא או אימא עוזבים את הבית, השיחה עם הילדים נעשתה והנה, יש לכם דירת שלושה חדרים שכורה, נטולת רהיטים ומכשירי חשמל, ואתם עומדים באמצע ולא מבינים מה עושים עכשיו. רוב המתגרשים מצליחים לסכם ביניהם מי ייקח מה, ואז גם למי שעוזב את הבית יש לפחות חלק מהתכולה. אבל לפעמים זה בלתי אפשרי וצריך ממש להתחיל מחדש, הרבה פעמים עם תקציב זעום.

שלוש עצות טובות מעורך דין גירושין למי שעובר את זה כרגע:

1. לדאוג קודם כל לבסיסי, ולא לנסות שהכול כבר יהיה מסודר "כמו קודם". לאט-לאט הכול יסתדר – מבטיחה לכם.
שבו עם רשימת ציוד ותסמנו לכם סדר עדיפויות. ובהחלט לא מדובר במשהו כללי, אלא באישי שלכם. נניח, אם חשוב לכם לארח, כדי להרגיש טוב עם עצמכם ועם מצבכם החברתי אחרי הגירושין (שזה יכול להיות אישיו לא קטן… כידוע לא מחלקים רק רהיטים אלא גם חברים…) – השקיעו בפינת אוכל נורמלית. אבל למי שיש, נניח, בעיות גב, עדיף להסתפק בשולחן ישן שהיה זרוק במחסן של חברים, ולהשקיע במזרון איכותי.

2. לא להוציא הון על רהיטים טובים ומכשירי חשמל חדשים, גם אם יש אפשרות כזו. למעשה, אתם במצב מאוד ארעי עכשיו. משפחות חד-הוריות עוברות הרבה יותר דירות, בממוצע, ממשפחות "בהרכב מלא". אולי תצטרכו לעבור בקרוב לשכונה אחרת כי תראו שהסידור הנוכחי לא עובד מסיבה כלשהי. אז נסו להשיג כמה שיותר דברים באתר "אגורה" (משתפים חפצים – נותנים ומקבלים) וב"יד2" ודומיהם. לאט-לאט תבינו יותר איפה אתם עומדים ומה קורה, ותרכשו רהיטים וחפצים לפי הטעם שלכם. הבונוס – כבר לא תצטרכו להתחשב בטעם של בן זוגכם לשעבר ותוכלו לעצב את הכול בדיוק כמו שתמיד רציתם; לפעמים זו בהחלט ברכה.

3. הדבר החשוב ביותר לתחושת האיזון של הפרוד הטרי או הפרודה הטריה הוא בית שיהיה נוח ונעים להיות בו, גם אם הוא קטן ומרוהט בצניעות. זו הקונכיה שלכם, ותאמינו לי שתרגישו את זה נהדר כשתחזרו אחרי יום עבודה קשה, קור כלבים (או חום אימים), ויכוחים עם הבוס ומריבות עם האקס. אם חוזרים במצב כזה לדירה עלובה ומרופטת, זה בהחלט יכול להכניס כל אחד לדיכאון קליני. אבל אם חוזרים למקום חמים וכייפי שהשקעתם בו והוא רק שלכם, מעוצב על פי מה שאתם אוהבים, מלא בחפצים שקיבלתם מחברים ואהובים, ואז אפשר להתמקם בנחת עם כוס תה מול המחשב ולהקשיב לשקט… ובכן, אלה חיים אחרים לגמרי!

אז שלוש ארבע לעבודה, לרפד את הקן!

 

איך עושים את זה?

הסלון – לצבוע אותו לבד. זה נותן הרגשה נהדרת, גם אם צובעים רק קיר אחד בצבע שאתם, ורק אתם, אוהבים. חייבים לתלות תמונות ולשים שטיח, זה ישפר את ההרגשה וייתן תחושה ביתית. שטיחים חלקים הם יפים ופרקטיים.

עכשיו ניגש לריהוט – הכי חשוב שיהיה על מה לשבת ושיהיה שולחן קטן, כל היתר אפשר להשיג בהמשך. גם אם הספות שהשגתם ישנות, זרקו עליהן כיסוי אופנתי עם ציור אוטנטי. תלו וילונות הכי פשוטים וגופי תאורה נחמדים ולא יקרים. מפת משבצות על השולחן תשלים את המראה.

סלון

המטבח – גם מטבח פצפון בדירה שכורה שנראה כמו קופסת נעליים, יכול להיות ממש נחמד אם הוא נקי, מסודר ואסתטי. מן הסתם הבאתם איתכם חלק מהחפצים והכלים; את היתר אפשר להשלים בסטוק זול, ולבקש מחברים ובני משפחה שיביאו לחנוכת הבית כמה דברים יפים ומפנקים שיעשו לכם כיף. כן, זה הזמן להתפנק – עד כמה שניתן במסגרת התקציב, כי כידוע, כלים נאים מרחיבים דעתם של כל הגרושים…

 

  • חדר הילדים – זהו נושא בפני עצמו בעצם, ועליו תוכלו לקרוא כאן
    בקצרה רק אומר שגם אם הילדים נמצאים אצלכם לילה אחד בשבוע בלבד, חשוב ביותר שיהיה להם מקום משלהם ושלא ישנו על הספה בסלון. זה לא חייב להיות מקום גדול, אבל מיטה+שידה או שולחן שהוא רק שלהם, מקום להניח את החפצים, הבובות האהובות – זו ממש חובה אם אתם מעוניינים שהילדים ירצו לבוא לישון אצלכם ויראו בבית שלכם בית שני. אף ילד לא ירגיש ממש בבית אם הוא צריך לישון על הספה בסלון, וזה גם לא רעיון טוב להלין אותו בחדר של ההורה.

    תקשיבו לעצמכם ותעשו מה שכיף לכם ולא מה שמקובל. היתרון הגדול במצבכם – אתם כבר גם ככה לא נמצאים בזוגיות מחייבים וגם חברתית קצת מחוץ למיינסטרים, אז זו ההזדמנות לעשות מה שתמיד חלמתם. מותר לעבור תקופת גיל-התבגרות מאוחרת שנחסכה מכם, אולי, כשהייתם תיכוניסטים או צעירים ולאסוף פריטים נוסטלגיים עם תמונות של זמרי רוק מימי נעוריכם. מה אכפת לכם מה יגידו?

  •  עציצים וחיות מחמד – אני, אישית, לא הייתי יכולה לשרוד את התקופה שאחרי הגירושין ללא החתולה שלי. תחשבו על זה שוב, גם אם באופן רגיל לא מתאים לכם לגדל בעלי חיים. יצור קטן וצמרירי שתלוי בכם ואוהב אתכם, שצריך לדאוג לו גם כשהדיכאון מוריד אתכם לתחתית התהום… זה ממש הצלה לפעמים. גם לילדים זה יעשה טוב. בנוגע לעציצים, גם זה סוג של שיגעון ותרפיה שאפשר להתמכר אליה. מצד אחד זה יפה, נעים ואסתטי, מצד שני זו התרגשות חיובית בכל פעם שמשהו פורח או גדל. מומלץ!חתול

לסיכום, כמו שמכל לימון אפשר להכין לימונדה, מכל דירה שכורה עלובה אפשר להכין בונבוניירה, קן נעים שיהיה כיף לחזור אליו מכל הבלגן שהחיים שלכם נכנסו אליו עם גירושיכם. תשקיעו קצת מחשבה, יצירתיות, רצון טוב, עבודה וכסף, ותראו שזה אחד הדברים הטובים והחשובים שעשיתם בשביל עצמכם בתקופה הלא פשוטה הזו. בהצלחה!

 (הכותבת היא פרודה מזה שלוש שנים ואימא לחמישה ילדים בגילאי 6-16)

***

המאמר נכתב בשיתוף משרדו של עו"ד גירושים יעקב בלס – משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושים.

עו"ד גירושין

Similar Posts