מי מקבל את הבית כשמתגרשים
מה חדש

זה לא אותו הבית: מי מקבל את הבית כשמתגרשים?

הליך גירושים הוא תהליך מתיש ומורט עצבים הכולל בתוכו לא מעט מחלוקות מורכבות הנוגעות לנושאים שונים. אותן המחלקות קיימות כמעט בכל הליך גירושים, גם במקרה בו בני הזוג הגיעו לנקודה זו מתוך רצון ליצור עתיד טוב יותר לילדיהם המשותפים ולעצמם.

אז איך בעצם מתקבלת ההחלטה הגורלית בנושא חלוקת הרכוש בין בני זוג שהגיעו לשלב של הליך גירושים? וכמובן, מי מקבל את הבית בו התגוררו עד כה בני הזוג? האם החוק מגדיר באופן אוטומטי את חלוקת הרכוש או שכל  מקרה נבחן לעומקו בבית המשפט?

כדי לענוות על השאלה פנינו אל  המומחים באתר https://www.balas.org.il/ המתמחים בדיני משפחה. צוות המומחים שמח לסייע בהכנת המאמר ולספק לנו הצצה על הדרך שבה החוק בישראל רואה את שלב חלוקת הרכוש בהליך גירושין.

חלוקת רכוש בהליך גירושין

החוק המסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג נחקק בשנת 1974: חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי הם נחשבים לשותפי קניין שווים בכל נכס או רכוש הנמצא בבעלות אחד מהם ושנצבר במהלך הנישואים.

החוק קובע במפורש כי בעת מקרה של מוות או גירושין יחולק הרכוש באופן שווה בין בני הזוג על פי ערכו הכספי. במידה שאין אפשרות לחלקו, כמו במקרה של בית פיזי, יהיה על אחד מהצדדים לרכוש את חלקו של השני בנכס. החוק מציין במפורש כי הוא אינו תקף לגבי ירושות או ממון שצבר אחד הצדדים לפני הנישואים.

בתחום הגירושין, המצב החוקי במדינת ישראל נוטה לרעת הנשים – הזכות למתן גט שמורה לידי הבעל והוא יכול להחליט לעכב את הליך הגירושים ובינתיים להעלים כספים או רכוש. כדי להתמודד עם הבעיה חוקקו ארבעה תיקונים לחוק יחסי ממון בשנת 2008 המגדירים מקרים בהם ניתן להגיש תביעת ממון טרם הסתיים הליך הגירושין ובטרם ניתן הגט.

מקרים אלו חולקו על פי השלבים הבאים:

  • חלפה שנה מהרגע בו הוגשה בקשה להתרת הנישואין או לפירוק שיתוף הנוגע למקרקעין, בקשה משפטית לשמירת זכויות או תביעה לפסק דין הצהרתי הנוגעת לזכויות בני הזוג.
  •  ישנו קרע מתמשך בין בני זוג החיים בנפרד במשך תקופה של תשעה חודשים ומעלה – גם במקרה שבו הם מתגוררים באותו בית.

התיקון החדש מקל על האישה ומאפשר לה להגיש תביעת ממון כנגד הבעל ולהיפך בכל שלב, מבלי להמתין לפסיקתו הסופית של בית הדין הרבני בנושא התרת הנישואים.

בשלב זה יש לזכור כי אומנם חוק יחסי ממון אינו מגדיר בשום שלב כי הבית מועבר באופן אוטומטי למי שלו החזקה המשפטית על הילדים. אך עלינו להזכיר באותה נשימה את חוק המקרקעין המעניק אפשרות לעיכוב במכירת הדירה או במעבר ממנה, כל עוד לא נמצא פתרון מסודר לילדים ולבעל החזקה המשפטית עליהם. לכן, כל מקרה נידון באופן ספציפי בבית המשפט ונתון לפסיקתו.

הסכמי ממון

לאחר שדנו בחלוקת הרכוש מהזווית המשפטית במהלך הגירושין עצמם, נתעכב לרגע על הדרך להימנע ממצבים לא נעימים וחלוקת רכוש לא הוגנת על ידי ניסוח הסכם משפטי קצר בין בני הזוג טרם הנישואים המוכר בשם הסכם ממון.

הסכם הממון מגדיר למעשה את נכסיו הכספיים והפיזיים – לרבות נכסי מקרקעין ונדל"ן – של כל אחד מבני הזוג טרם הנישואים. המטרה בהסכם זה היא הגדרה ספציפית כי נכסים שונים ישמרו בידי בעליהם המקורי גם במקרה של פירוק השותפות על ידי אחד מהצדדים או שניהם. למידע נוסף לחץ כאן.

אם אתם מגיעים להליך נישואים כאשר באמתחתכם סכומי כסף נכבדים, רכוש יקר או נכסי נדל"ן שהושגו באופן עצמאי ואינכם רוצים לאבד את מחציתם במקרה של כשל בנישואים תוכלו לפנות אל עורך בנוכחות בן הזוג שלכם ולערוך רישום נכסים ולהסדיר הסכם ממון.

זכרו כל העת כי למרות המאבק המשפטי הנוגע לרוב לנושאים כלכליים, לא פעם מעורבים בתהליך גם ילדכם. הקפידו לדאוג לעתידכם במהלך התרת הנישואים, אך בו בעת נסו לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בהם.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.