עיצוב חדר ילדים
מה חדש | עיצוב פנים

עיצוב חדרי ילדים – איך לעצב לילד פינת לימודים בבית

בשעה טובה הילד שלכם עולה לכיתה א' וזה הזמן להתכונן למציאות הכוללת תלבושת אחידה, מחברות, ספרים וגם לא מעט שיעורי בית. השגרה היומית משתנה ותמצאו את עצמכם עד מהרה מבלים חלק משעות הצהריים בהכנת שיעורי הבית היומיים.

אמנם הילדים הם אלה האחראים באופן ישיר על הכנתם אבל מכיוון שהתאקלמותם הדרגתית, בשלב הראשוני סביר להניח שתעמדו לא מעט לצידם. לצורך לימודים יעילים במגרש הביתי, הרווי בפיתויים עבור הילדים אחרי שעות הלימודים, כדאי לארגן פינת לימודים אופטימאלית שתעודד את למידתם. להלן מספר דגשים שכדאי להתחשב בהם כשמתכננים ומעצבים סביבה זאת עבור הילדים בבית.

בחירת המיקום המתאים ביותר

במרבית הבתים פינת הלימודים הנבחרת היא בתוך חדר הילדים מאחר והוא מאפשר סביבה שקטה ורגועה, הרחק מהמולה הכללית בבית. ובכל זאת, אין הדבר מתחייב.

במידה ומדובר בחדר ילדים המשרת יותר מילד אחד והוא מתפקד גם כחדר המשחקים, הכולל לא מעט פיתויים והסחות דעת כמו טלוויזיה, מערכת סטריאו מושקעת, מחשב המשחקים וכו', כדאי לבחון אפשרות ללוקיישן אחר. כל הנדרש הוא לבחור מיקום שאינו מרכזי בבית, ושיהיה גדול דיו להכיל שולחן כתיבה, כיסא וספרייה או ריהוט אחסון חלופי.

בכל מקרה, לגבי כל בחירת לוקיישן בית, חשוב שכל בני המשפחה יידעו כי מדובר בשטח ייעודי ללמידה ובהתאם, הם נדרשים לשמירה על שקט בסביבה זו לצורך ריכוז מקסימאלי מצד הילד. מכיוון שבתקופה הראשונה תידרשו לנוכחות חלקית בזמן השיעורים, כדאי שללוקיישן הנבחר תהיה גישה נוחה גם עבורכם ולא במיקום מבודד ומרוחק בצורה מובהקת מיתר חדרי הבית.

.

.

הריהוט שעושה את כל ההבדל

כפי שהשקעתם בבחירת הריהוט הכללי לחדר הילדים כדי שיהיה איכותי ופונקציונאלי, כך גם מתבקש בהקשר לריהוט פינת הלימודים. הריהוט החיוני כולל שולחן כתיבה, כיסא תלמיד ושידות אחסון או ספרייה/ כוורת לצורך אחסון הציוד וספרי הלימוד.

לגבי בחירת שולחן הכתיבה, במקרה ומדובר בחדר בו השטח הינו מוגבל, לא כדאי להקטין בצורה מובהקת את רוחב השולחן אלא להעדיף למקמו במיקום פינתי כך שתחושת המרווח לא תיפגע. חשוב שהשולחן יהיה מרווח ויאפשר הנחת מספר חוברות במקביל, כמו גם ישיבה של שני ילדים בשולחן במידה והילד יזמין חברים להכין יחד שיעורים או להתכונן למבחנים. כמו כן, מומלץ להוסיף לשולחן מגירות קדמיות ניידות כך שיהיה ניתן לאחסן בהן את ציוד הכתיבה הנגיש ביותר ולוודא כי לילד עדיין נשמרת תחושת הנוחות בישיבה ליד השולחן יחד עם המגירות.

על מנת לוודא זאת כדאי לצרף את הילד למעמד בחירת השולחן (כמו גם למעמד בחירת הכיסא) ולהבטיח כי הינו מרגיש נוח והשולחן אכן מותאם לגובהו. במידה ועל השולחן תניחו את המחשב של הילד, דבר שמקובל כיום לדברי אדריכלים המתכננים גם חדרי ילדים, כדאי לשקול לבחור בשולחן המאפשר הפרדה בין המחשב לאזור הלימודים. בשולחן מהסוג קיים אזור ייעודי למחשב, מגירה נשלפת למקלדת ובחלק מהמקרים גם הגבהה למסך.

לגבי בחירת כיסא לילד, חשוב לבחור כיסא תלמיד מרופד שיספק תמיכה מקסימאלית לגב העליון והתחתון. בכל מקרה חשוב שכשהילד יושב, הרגליים שלו ייגעו באופן מלא ברצפה. כדאי גם להעדיף כיסאות הכוללים מנגנוני התאמה לגובה ולזווית המשענת לצורך התאמה מקסימאלית. מבחינת בחירת הריפוד, כדאי לבחור ריפוד מבד כותנה כדי למנוע הזעה באקלים החם של ארצנו וזאת על פני בד סינטטי.

.

.

.

הפריטים שמשלימים את התמונה

חשוב שסביבת הלימודים תהיה מוארת בצורה מספקת לצורך שמירה על ערנותו של הילד. ללא קשר לתקינות ראייתו, חשוב למקם על השולחן מנורת כתיבה ייעודית לקריאה, במיוחד כשמדובר בחדר בו התאורה הינה נעימה וחמימה אך לא מספקת עבור קריאה וכתיבה. את המנורה כדאי למקם במיקום גבוה מהעיניים כך שהזווית בה מונחת לא תגרום להצללה על השולחן.

מבחינת פתרונות אחסון, כפי שהוזכר, חשוב שהציוד הנדרש לצורך הלימודים יהיה נגיש עבור הילד וזאת כדי למנוע מצב בו יסתובב בבית לאתר מכשירי כתיבה ועל הדרך יאבד ריכוז או מוטיבציה לחזור למשימת הכנת השיעורים. שידה צמודה לשולחן תשרת את המטרה בצורה טובה וגם מדף או כוורת בסמוך לשולחן. במידה ויש ציוד כבד ורב, כדאי לשקול לקנות ספרייה מסודרת שתאפשר אחסון נוח של ספרים, קלסרים ויתר הציוד הנדרש.

.

.

עיצוב נעים!

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.