גינה וגן | מה חדש | עשה זאת בעצמך

הגזיבו כמקור השראה לעיצוב פרגולות וסוככים

עבור רוב האנשים, גורם מגביל במיוחד בבחירת פרגולה וכל סוג של סוכך הוא גודל החלל שבו אנחנו רוצים להתקין את הסוכך. לכן בארץ הגזיבו (Gazebo) – מבנה פתוח מכל הכיוונים, לרוב על במה מסוג כלשהו שבו ניתן לשבת וליהנות מהנוף – הוא פחות פופולארי. הישראלי המוגבל למרפסת שלו או – לברי המזל שבינו – לגודל המוגבל של הגינה מעדיף פרגולה מסוג כלשהו שמנצלת באופן טוב יותר את המרחב הביתי המצומצם.

אבל אין זה אומר שאי אפשר להסתכל על גזיבואים ברחבי העולם ולשאוב מהם השראה לעיצוב פרגולות וסוככים מעניינים ויפים שיתאימו לגודל החלל שיש לנו ועדיין יהיו יפים ומקוריים. לשם כך אספתי מספר סרטונים; אני מקווה שהם יעוררו השראה בקוראים.

נתחיל עם סרטון שפשוט מציג דוגמה מצוינת לגזיבו – מי שלא יודע מה זה יבין מיד במה מדובר. שימו לב לגודל, להשקעה, ולעיצוב.

עבור רובנו מדובר במבנה גדול מדי ויקר מדי. עם זאת אפשר לשאוב מהסרטון כבר כמה רעיונות בסיסיים: השילוב של מתכת ועץ, מקומות ישיבה שמשולבים במבנה הכללי והקשר בין המבנה לבין הסביבה שלנו. גם אם אנחנו בוחרים פרגולה קטנה וצנועה אנחנו יכולים לשאוב השראה ממה שרואים בסרטון.

הפרגולות שלנו, על פי רוב, הן בעלות קווים ישרים. אבל הסרטון הבא מציג דווקא גזיבו בקווים עגולים:

מדוע באמת לא לחשוב על מבנה עגול יותר שאולי ייצור מראה עדין יותר בניגוד לקווים הישרים ששולטים בבתים שלנו? קווים עגולים גם יכולים להשתלב עם הנוף כשיש עצים או צמחים בגינה או אפילו במרפסת.

הסרטון הבא מציג גזיבו קלאסי:

כפי שאפשר לראות אפשר לבנות אותו בגודל קטן יותר שאולי יתאים למי שברשותו גינה, חצר או אפילו מרפסת גדולה. אפשר גם לחשוב על שימוש במוטיבים שרואים בסרטון: עיצוב קלאסי עם מגע של בתים עתיקים, מעקה מעץ שאפשר להישען עליו ונותן תחושה מגוננת וביתית מתחת לפרגולה.

הסרטון הבא נעשה על ידי חברה שעוסקת בתחום ומבקשת לפרסם את עצמה. אנחנו יכולים להסתפק בשאיבת רעיונות ממה שהם מציעים:

שימו לב למגוון החומרים שבהם נעשה שימוש. גם אין באפשרותנו לבנות משהו גדול ומדהים אנחנו עדיין יכולים לשחק עם החומרים השונים כדי ליצור מראה מיוחד. עוד נקודה מעניינת היא השימוש בזוויות ובחיבורים השונים בין קירות ותקרה. כך ניתן להתאים את הפרגולה למקום שבה אנחנו צריכים אותה ועם זאת לייצר מראה מיוחד ומסוגנן בעל מקוריות.

בסרטון הבא שימו לב לשני דברים: עיצוב הגג ושילוב החלונות במבנה.

מטרת הפרגולה היא להצל עלינו אבל על ידי שימוש במוטיבים עיצוביים בגג שלה – הכפלה שלו, יצירת מפלסים, ויתור על המאוזן הנדוש לטובת זוויות וכן הלאה – אפשר להגיע לעיצובים מאוד מיוחדים. החלונות יכולים לתת לנו השראה לבניית פרגולה שאותה ניתן לפתוח ולסגור בהתאם לתנאי מזג האוויר וכמות האינטימיות שאותה אנחנו רוצים. אין צורך לבנות קירות ממשיים אלא יותר לחשוב בכיוון של מסכים וחצאי קירות.

ולסיום, עוד כמה עיצובים יפים שאולי ייתנו לכם השראה, או לפחות יעוררו בכם תיאבון.

שבוע טוב לכולם!

***

מוגש בחסות סוככי תבל – מייצרת ומשווקת סוככים, מרקיזות, הצללות ופרגולות אלומיניום חשמליות .חברת סוככי תבל היא בעלת 25 שנות ניסיון.

Similar Posts